Baranı öldüren polise hapis!

Baranı öldüren polise hapis!
İzmir'de dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle aracında polis kurşunuyla öldürülen Baran Tursun davasında karar çıktı Abone ol

İzmir'de dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle aracında polis kurşunuyla öldürülen Baran Tursun davasında karar çıktı. Tursun cinayetinden yargılanan polis memuru O. Emre Atar 2 yıl bir ay hapis cezasına çarptırıldı. Davada delilleri gizlemek ve evrakta sahtecilikten yargılanan 10 polis ise google ads service beraat etti.

Karşıyaka ilçesi Bayraklı semtinde 25 Kasım 2007'de polis ekiplerinin “Dur” ihtarına uymadığı için kovaladıkları Baran Tursun yönetimindeki 35 AL 9207 plakalı araç, ağaçlara ve elektrik direğine çarpmıştı. EÜ Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan ve başının arka kısmında kurşun yarası tespit edilen Tursun, bir süre yaşam destek ünitesine bağlı tutulduktan sonra hayatını kaybetmişti.

Kovalamaca sırasında uyarı ateşi açtığı iddiasıyla gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan polis memuru Oral Emre Atar, ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

İlk duruşmada, Tursun'un kardeşi Şelale Tursun, yanında getirdiği yumurtaları sanık Oral Emre Atar'a atmıştı. Baba Mehmet Tursun ise dava görülürken duruşma salonundan ayrılarak, Karşıyaka Adalet Sarayı önünde basın mensuplarına açıklamalar yapmıştı. Cebinden çıkardığı kalemi kıran Tursun, “Mahkemede figüran olmak istemiyoruz. Adalete güvenmiyoruz” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Cumhuriyet Savcısı Erol Bingöl, açıklamaları nedeniyle toplam 9 sanık hakkında TCK'nın 301 ve 277. maddelerinden dava açmış, yargılama yasadaki değişiklik nedeniyle Adalet Bakanlığından izin çıkıncaya kadar durdurulmuştu.Kategori : GÜNCEL