Erdoğan Çin ürününe savaş açtı

  • Ana Sayfa
  • Erdoğan Çin ürününe savaş açtı
Erdoğan Çin ürününe savaş açtı
Çin'den gelen mallar bütün sektörleri canından bezdirdi. Erdoğan da açık konuştu; "siz ihbar edin biz basalım"Abone ol

Başbakan Erdoğan, CNR Expo Fuar Alanı'nda düzenlenen ''15. İstanbul Ev Tekstili Fuarı''nın açılışında yaptığı konuşmada, ekonomiyi değerlendirdi. Çin mallarından şikayetçi olan üreticiye seslenen Erdoğan, "ihbar edin basalım" dedi.


Krize karşı alınan önlemler sayesinde sektörün nefes almaya başladığını kaydeden Erdoğan, ''Hiç şüphesiz buna bizler aldanmamalıyız. Krize karşı aldığımız önlemlerle bu işin üzerine gideceğiz. Tekstil sektörümüzü de rahatlatacak önlemleri aldık ve almaya da devam edeceğiz'' diye konuştu.
california seo >
İHBAR EDİN BASALIM

Türkiye'yi işgal eden Çin ürünü ucuz mallar tekstilcilerin en büyük şikayetiydi. Başbakan Erdoğan da onlara şunları söyledi;

''Diyorum ki, lütfen gizlemeyin, bize yardımcı olun. Ya bize ihbar edin, biz de oraları basalım. Biz bunu yaparız. Bu tür hangi konular olsa hepsinin üzerinde de ısrarla duran birisiyim. Daha bu hafta Bakanlar Kurulu'nda, işte arkadaşım burada, söyledim 'Basacaksınız'. Petrolse petrol, sigara ise sigara, şarapsa şarap, rakı ise rakı...

Nerede merdiven altı çalışma varsa, her yeri basacaksınız ve bunu bakanlar olarak yapacaksınız. Alacaksınız İçişleri Bakanlığını da yanınıza, gümrük de yanınızda olacak. Hep beraber gidip basacaksınız. Niye? Biz bu ülkede haksız kazanca 'Evet' diyemeyiz, demeyeceğiz. Biri merdiven altı çalışıyor, öbürü haksız kazanıyor, olmaz. "

KAMU BANKALARINI SIKIŞTIRIYORUM

Küresel krizi de değerlendiren Erdoğan, hiçbir bankanın zorluk yaşamadığına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ancak yine burada bir şeyi söylemem lazım, yaşamadı ama maalesef; dünün, kendisini ayakta tutan reel sektörüne acılar yaşattı. Kredi musluklarını ciddi manada kıstı. Kendisini ciddi manada garantiye alırken, öbür tarafta birçok iş bağlantıları kurmuş olan firmalarımız, bu kredi musluğu kapanınca üretimler durmaya başladı.
Ben tabi kamu bankalarını elimden geldiğince sıkıştırdım, sıkıştırıyorum. Aynı şekilde yarı kamu sayılan Vakıfbank'la ilgili bu sıkıştırmayı yine yaptık. Özel sektör bankalarına bu noktada ikili görüşmelerimizde gerekli uyarıları yine yaptık.

Şimdi bankalarımızın tabi buradaki durumu, duruşu hakikaten iyi konumda ama bunu reel sektöre kredi vermemek suretiyle yapmaya kalkarsak, bu ülkemize de sektöre de ihanet olur. Fakat şu anda zannediyorum musluklar biraz açılmaya başladı. Arkadaşlarımdan aldığım son raporlar bunu gösteriyor. Temenni ederim ki bundan sonraki süreçte bunlar da inşallah olmayacak.''Kategori : GÜNCEL