Toptan DTP için çözüm arıyor

  • Ana Sayfa
  • Toptan DTP için çözüm arıyor
Toptan DTP için çözüm arıyor
Savcılığın ifade alacağım ısrarı DTP'nin resti Meclis Başkanı Toptan'ı zora soktu. Toptan şimdi iki taraf arasında uzlaşma arıyor.Abone ol

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Bir taraftan DTP milletvekillerinin kendiliğinden hiçbir işleme gerek kalmaksızın savunmalarını yapmalarını tavsiye ederken öbür taraftan yargı sürecinde başka yol bulunabilir mi düşüncesiyle mevzuatımızı ve AİHM içtihatlarını inceletiyoruz'' dedi.

Ordu'daki temaslarının ardından kara yoluyla Giresun'a gelen Toptan, Vali Mustafa Taşkesen'i makamında ziyaret etti.

Ziyarette basın mensuplarının DTP'li milletvekillerinin durumuyla ilgili soruları üzerine Toptan, anayasanın 83. maddesinin dokunulmazlığı düzenlediğini belirterek, ''Bu maddede deniliyor ki anayasanın 14. maddesine göre suçlar sebebiyle, bu suçlar devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne karşı suçlardır, milletvekili seçiminden önce dava açılmışsa o dava devam eder. Böyle açık bir hüküm var anayasada. Bah mikro beton fiyat se konu milletvekilleriyle ilgili süreç bu'' dedi.

Bu milletvekilleri hakkında anayasanın 14. maddesinde yazılı suçlar nedeniyle milletvekilliği seçiminden önce dava açıldığını ifade eden Toptan, şöyle konuştu:

''Bu davalarda bu milletvekillerinin savunmasının alınmasına karar vermiş mahkeme. Davayı açan mahkeme, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazdı. Bu mahkeme, 2008 yılının nisan ayından itibaren milletvekillerinin adresine tebligat yaptı, dedi ki 'Gidin savunmanızı yapın'. Fakat kişisel adreslerde bulunamadılar. O nedenle tebligat geri döndü. Bunun üzerine mahkeme başkanlığı bizden, yani TBMM Başkanlığından bu milletvekillerinin bizdeki adreslerini sordu. Biz de bizdeki adreslerini gönderdik. Fakat bu adreslerinde olmadıkları sonucuna varıldı.''

Toptan, bu nedenle mahkemenin kendilerine yazı yazdığını belirterek, ''Bu yazıda deniliyor ki 'Bu milletvekilleri şu gün gelsin.' Şimdiye kadar bekledik. TBMM'ye ve milletvekillerine duyduğumuz saygı çerçevesinde bekledik. Şu tarihte gelsinler, savunmalarını yapsınlar. Gelmedikleri takdirde yasanın emri gereğince işlem yapılacak yani zorla getirilmelerine karar verilecek'' diye konuştu.

Toptan, bunun nasıl uygulanacağı konusunda da şunları kaydetti:

''Polis gidecek, tabii mahkeme öyle bir karar verirse, evinden alacak, mahkemeye getirecek. Orada savunmasını yaptıktan sonra tekrar evine dönecek. Meclis Başkanlığı olarak bu görüntünün olmasını istemiyoruz. Onun için bir taraftan bu milletvekillerinin gidip kendiliğinden hiçbir işleme gerek kalmaksızın savunmalarını yapmalarını tavsiye ederken öbür taraftan da yargı sürecinde başka bir yol bulunabilir mi düşüncesiyle hem kendi mevzuatımızı hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) içtihatlarını inceletiyoruz. Bu aşamadayız şu anda. Herhangi bir gözaltına alma söz konusu değil. Eskiden olan buydu. Bu o değil. Bunu karıştırmayın.''

SİNCAN AĞIR CEZA MAHKEMESİNİN GÜL HAKKINDAKİ KARARI

Köksal Toptan, Sincan Ağır Ceza Mahkemesinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkındaki kararıyla ilgili sürece dair sorulara ise şu yanıtı verdi:

''Savcılığın takipsizlik kararı üzerine Sincan Ağır Ceza Mahkemesinin vermiş olduğu karar. Bizim iç hukukumuzda kesin karar niteliği taşıyor. Ancak Adalet Bakanlığının hukuki ifadeyle kanun yoluna gitme hakkı var. Kanun yoluna giderse Yargıtay bu kararla ilgili inceleme yapar ve sonuca varır. Bunu beklemek lazım. İç hukukumuzdaki düzenleme bu. Sadece Adalet Bakanlığının böyle bir talep hakkı var.''

Ziyaretin ardından, Vali Taşkesen Toptan'a Giresun'u simgeleyen çeşitli armağanlar verdi. Toptan da Vali Taşkesen'e TBMM Başkanlığınca hazırlanan CD'leri hediye etti.

Köksal Toptan, daha sonra, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu'yla makamında görüştü.

TBMM Başkanı Toptan, ziyaretlerinin ardından kara yoluyla Trabzon'a hareket etti.Kategori : POLİTİKA