Eskişehirde domuz gribi paniği

Eskişehirde domuz gribi paniği
Amsterdam'dan gelen uçakta bulunan iki çocuk domuz gribi şüphesiyle Eskişehir'de tedavi altına alındı.Abone ol

Eskişehir Sağlık Müdürü Uzman Doktor Hüseyin Fidan, 14 Mayısta Amsterdam'dan İstanbul'a uçakla gelen 2 ve 4 yaşlarındaki iki çocuğa, hastanede domuz gribi şüphesiyle izole odada yatırılarak ilaç verilmeye başlandığını ve takiplerinin yapıldığını bildirdi.

Hüseyin Fidan, domuz gribi (A/H1N1) virüsü salgınıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bir kişide domuz gribinden şüphelenmek için laboratuvar tanısıyla doğrulanmış hasta bir insan veya has rhode island seo ta bir hayvanla temas etmiş olma veya hastalığının başlangıcından 7 gün öncesine kadar domuz gribi enfeksiyonu olan bölgeye seyahat etmiş olma öyküsü olmasının arandığını belirtti.

Buna ilave olarak kişide 38 derece ve üzeri ateş, öksürük, burun akıntısı veya tıkanıklığı, boğaz ağrısı yakınmalarından en az birinin bulunması gerektiğini ifade eden Fidan, şunları kaydetti:

''İlimizde halen domuz gribi vakasına rastlanmamıştır. Yurt dışından gelen domuz gribi şüphesi duyulan 6 kişi saptanmıştır. Bu 6 kişinin gerekli numuneleri alındı ve bunlar Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığına gönderilip tedavilerine başlandı. İki şüpheli vakaya ait numune sonuçları negatif geldiği için hastalık tanısından uzaklaşılmış ve taburcu edilmişlerdir. Diğer vakalara ait numune sonuçları müdürlüğümüz tarafından takip edilmekte olup sonuçlar derhal ilgili kişi ve kurumlara iletilecektir. Şüpheli vakalarla temas eden kişilere de koruyucu ilaç tedavisi uygulanmaktadır. 14 Mayısta Amsterdam'dan İstanbul'a uçakla gelen 2 ve 4 yaşlarındaki iki çocuğa, hastanede domuz gribi şüphesiyle izole odada yatırılarak ilaç verilmeye başlanmıştır ve takipleri yapılmaktadır. Domuz gribi şüpheli 2 kişi de izolasyon önlemleri alınarak evlerinde istirahat etmekte ve ilaçlarını kullanmaktadır.''

Fidan, grip belirtileri gösteren herkesin domuz gribi virüsü taşımadığını belirterek, domuz gribinden şüphelenmek için son 1 hafta içinde hastalığın görüldüğü ülkeye seyahat etmiş veya laboratuvar tanısıyla doğrulanmış hasta kişiyle temas etmiş olmak gerektiğini bildirdi.

Hüseyin Fidan, Eskişehir'de tüm önlemlerin alındığını, paniğe kapılmaya gerek olmadığını ifade etti.Kategori : GÜNCEL