KEYde ikinci ödeme müjdesi

KEYde ikinci ödeme müjdesi
KEY hesaplarının ödenmesinde, itirazlara ilişkin değerlendirmeler sonucunda hazırlanan yeni listelerin letilmesi gerekiyorAbone ol

Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının ödenmesinde, itirazlara ilişkin değerlendirmeler sonucunda hazırlanan yeni listelerin, 28 Haziran'a kadar Tasfiye Halindeki Emlak Bankası'nın KEY Birimi'ne iletilmesi gerekiyor.

Kurumlar yeni listelerini KEY Birimi'ne bildirmeye devam ederken, SGK Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü de 1,2 milyon civarındaki hak sahibinin itirazlarına ilişkin değerlendirmeleri sonuçlandırmaya çalışıyor. Yetkililer, şu anda listeleri 28 Haziran'a kadar sonuçlandırmayı planladıklarını ve herhangi bir gecikme öngörmediklerini söyledi. Yetkililer, ödemelerle ilgili dava açanlara ilişkin işlemlerin ise dava sonuçlarına göre yapılacağını kaydetti.

Edinilen bilgiye göre, çalışanlarına ilişkin KEY tahakkuk belgelerini göndermesi gereken 6 bin civarındaki kurum ve kuruluştan, şimdiye kadar 4 bine yakını KEY Birimi'ne evraklarını gönderdi. Tasfiye Halindeki Emlak Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, bu kurumların gönderdiği bilgilerin giriş işleminin sürdüğünü belirtirken, şu bilgileri verdi:

“Gönderilen listeler arasında, daha önce ödeme yapılan rakamlarda bile düzeltme yapılanlar, ödeme yapılanların da dahil olduğu listeleri gönderenler de var. Zaten potata 3 milyon hatalı işlem bulunuyordu. Ayrıca SSK'ya 1,2 milyon civarında itiraz dilekçesi geldi. Şimdi tüm bu listeler gelecek. Biz ayıklama ve birleştirme yapacağız, ancak o zaman kaç hak sahibi olacağı belli olur. Biz listeler bize ulaşınca en kısa sü maine seo rede bu işlemleri tamamlamaya çalışacağız. Amacımız bu işi bitirmek, bütün kurumlarla işbirliği yapıyoruz. Bu sorunun artık bitmesi lazım. Bizim işimizin ne kadar süreceği belli olmaz. Ama en kısa sürede bunu tamamlamak istiyoruz.”

MÜKERRER SİCİL NUMARALARI VE TC VATANDAŞLIK NUMARALARI

Listelerin işlenmesi sırasında, aynı TC vatandaşlık numarasının veya aynı sicil numarasının mükerrer şekilde birkaç kişiye verilmesi gibi tespitlerin de ortaya çıktığını açıklayan Sayın, bunları ilgili kurumlarla görüşerek çözmeye çalıştıklarını kaydetti.

Henüz listelerin KEY Birimi'nde işlenmesi tamamlanmamasına karşın çok sayıda kişinin parasını almak için birime gelmesinden şikayet eden Sayın, bu kişilerin yapılan açıklamalardan da tatmin olmadığını ve çalışma şartlarını zorlaştırdığını söyledi.

Sayın, vatandaşların 28 Haziran'dan sonra listelerin hazırlanıp Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na (GYO) iletilmesini beklemesi gerektiğini vurguladı.

Edinilen bilgiye göre, KEY Birimi, belediyelerin, yardımlaşma kurumlarının gönderdiği listelerin girişini yapmaya devam ediyor. Ancak, bazı kurumların ödeme yapılan hak sahipleri ile birlikte itirazda bulunan hak sahiplerinin listelerini de ayıklama yapmadan gönderdiği için, çalışmalar ağırlaşıyor. Öncelikle, ödeme yapılanlara ilişkin bilgilerin ayıklanması gerekiyor. Bazı kurumların ise vatandaşlardan gelen şikayet dilekçelerini bile birime gönderdiği, bunların iade edilerek sonuçlara ilişkin listelerin kurumlardan istendiği belirtiliyor.

Listelerin bildiriminin tamamlanması ve mükerrer bildirimlerin ayıklanmasından sonra ödeme yapılacak kişi sayısı ve ödenecek tutar miktarı belli olacak.

Kurumların 28 Haziran'a kadar ileteceği listeleri KEY birimi inceleyerek son halini verecek ve ödenecek tutarları hesaplayacak. Listeler daha sonra Emlak Konut GYO'ya gönderilecek. Emlak Konut GYO, listeleri düzenleyip yine Resmi Gazete'de yayımlayacak.

Hızlandırılmış bütün çalışmalara karşın, ödemelerin Eylül ayına doğru yapılabileceği ifade ediliyor.
Yetkililerin verdiği bilgiye göre, tasfiye kanunu gereğince hiç bir şekilde adlarına para yatırılmayanlara ödeme yapılmıyor. Listeler yayımlandıktan sonra hak sahibi olduğunu düşündüğü halde adını listelerde bulamayanlar, doğrudan kurumlarına başvurup, mahkeme yoluyla bu parayı talep edebilecekler.

Kişilerin bir kurumda çalıştıklarını ispat etmeleri yetmiyor. Bu kişiler için kurumların KEY parası tahakkuk ettirmesi gerekiyor. Eğer bu tahakkuk yaptırılmamışsa, kanun gereğince bu kişilere tasfiye kapsamında ödeme yapılmıyor. Bu kişilerin çalıştıkları kuruma dava açıp, paralarını almaları gerekiyor.

8,5 MİLYON KİŞİLİK LİSTE YAYIMLANDI, 5,3 MİLYON KİŞİ PARASINI ALDI

KEY paralarının ödenmesine ilişkin 8,5 milyon kişiyi kapsayan ilk liste 27 Temmuz 2008 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Bu listelere ilişkin itirazlar 28 Ekim 2008'e kadar alınmıştı. Bu tarihe kadar başvuruda bulunanlardan, konut edindirme yardımına müstahak olanların yardım tutarlarına ilişkin bilgilerin SGK-SSK veya diğer ilgili kurum ve kuruluşlarca 28 Aralık 2008 tarihine kadar tamamlanması ve KEY Birimi'ne bildirilmesi gerekiyordu. Ancak itiraz sayısının çok fazla olması nedeniyle kurumlar yeni listeleri yetiştirememiş, bunun üzerine bütçe kanunu ile bu süre 6 ay uzatılmıştı.

Şimdiye kadar Resmi Gazete'de toplam 8,5 milyon hak sahibi ilan edilirken, bu kişilere toplam 2,8 milyar YTL KEY ödenmesi öngörülüyordu.
Verilere göre, Mayıs ayı sonu itibariyle, listede isimleri yayımlanan 8,5 milyon kişiden 5 milyon 349 bin 686 kişiye, 2 milyar 529 milyon 987,3 bin lira nakit ödeme yapıldı. 270 kişi 67 bin 824 liralık hisse senedi aldı. Böylece, 5 milyon 349 bin 956 kişiye toplam 2 milyar 530 milyon 55,2 bin liralık KEY ödemesi yapılırken, bunun 41 milyon 344,1 bin lirasını temettü oluşturdu.

Toplam 2,5 milyar liralık key ödemelerinin 1 milyar 814 milyon 989,8 bin lirası Emlak konut GYO kaynaklarından, kalanı hazine kaynaklarından yapıldı.
Bundan sonra yapılacak ödemelerin tamamı Hazine kaynaklarından karşılanacak.

Emlak Konut GYO, yapılan KEY ödemeleri nedeniyle, 30 Nisan'da yaptığı genel kurul toplantısında sermaye azaltımına gitme kararı aldı. Şirket, sermayesini 395 milyon 751,7 liradan 253 milyon 385 bin liraya indirdi.
Halen şirketin yüzde 99,98'ine TOKİ sahip, KEY'de hisse senedi talep eden 270 kişi de ortak haline geldi.

Hak sahipliği listelerinin Resmi Gazetede yayımlandığı tarihten itibaren 5 yıl içinde, hak sahiplerinin, KEY alacaklarını nakit veya hisse senedi olarak EGYO'dan talep etmemeleri durumunda, bu alacaklar, Hazineye irat kaydedilecek.

Tasfiye kanunu uyarınca, ilk listelerin Emlak Bankası KEY Birimi'ne son bildirme tarihi olan 29 Şubat 2008'den sonra KEY hesabı nemalandırılmıyor.Kategori : GÜNCEL