Çocuklara da bunu yapıyorlar

Çocuklara da bunu yapıyorlar
Kolay değil İsrailli askelerin eline düşen Filistinli çocuk olmak. Kurtulan bile travmadan ömrü boyunca kurtulamıyor.Abone ol

Kimi 12, kimi 13-14 yaşında. Yüzlerce çocuk travmaların en büyüğünü yaşadı. Bazıları halen yaşyor. Kolay değil İsrailli askelerin eline düşen Filistinli çocuk olmak. Kurtulan bile travmadan ömrü boyunca kurtulamıyor. Ama kimi de o karanlık yerlerde can veriyor. Bunun hesabını veren olmuyor.

Fili nebraska seo stinli çocukların, İsrail cezaevlerinde kötü muamele, kimi zaman da işkence gördükleri bildirildi.

Uluslararası Çocukları Koruma Örgütü'nün Kudüs'te yayınlanan yıllık raporunda, “reşit olmayan Filistinliler'e, daha yakalandıkları andan itibaren İsrail askerleri ve polislerince sistematik biçimde kötü muamele edildiği” kaydedildi.

Rapora göre, “Canları acıtılarak çocukların elleri ve gözleri bağlanıyor ve çocuklar nereye ve niçin götürüldüklerini bile bilmeden bir askeri aracın kasasına atılıyor.”

Çocuklar, sorgu sırasında da yasadışı tekniklerle karşılaşıyor. Tekme tokat dayak yiyor, dayanılması zor pozisyonlarda saatlerce tutuluyor, uyutulmuyor ve tecrit odalarına kapatılıyor. Çocuklara cinsel taciz de uygulandığı biliniyor. Aileleri zaman zaman bunu da açıklamaya cesaret edebiliyor.

Raporda, çocuklar ve ailelerinin “fiziksel ve psikolojik tehdit” altında bırakıldığına da işaret ediliyor. Bazıları, 12 yaşında olan Filistinli çocuklara sorguları sırasında avukat bile verilmiyor.

Rapora göre, 2001-2006 arasında 600'den fazla Filistinli çocuğun ailesi şikayet başvurusunda bulundu, ancak Adalet Bakanlığı bunlarla ilgili bir tek soruşturma bile açmadı.

FİLİSTİNLİLER NASIL TUTUKLANIYOR? ÇIPLAK GÖZALTINDAN GÖRÜNTÜLER DİĞER SAYFADA...

[PAGE]

Kategori : DÜNYA